Co mám dělat, když pociťuji závislost na kratomu?
Kratom je bylinný extrakt získávaný z listů tropického stálezeleného stromu (Mitragyna speciosa) pocházejícího z jihovýchodní Asie. Má dlouhou historii používání v tradiční medicíně díky řadě sedativních a stimulačních účinků spojených s jeho užíváním. Biologicky aktivní chemické látky obsažené v kratomu interagují s opioidními receptory u lidí a vyvolávají u nich sedativní účinky, potěšení a snížení bolesti. Kratom také interaguje s adrenergními receptory a vyvolává stimulační účinky.1 Účinky se dostaví do 5-10 minut po požití a mohou trvat 2-5 hodin.
V nízkých dávkách může kratom působit jako stimulant, který uživatelům dodává zvýšenou energii, společenskost a bdělost. Ve vyšších dávkách kratom tlumí bolest a poskytuje pocity euforie, zatímco ve velmi vysokých dávkách může působit jako sedativum a způsobovat ospalost uživatelů. Ačkoli se kratom tradičně užíval proti únavě a ke zvýšení produktivity práce mezi zemědělským obyvatelstvem v jihovýchodní Asii, v posledních dvou desetiletích si získal oblibu jako rekreační droga ve Spojených státech a v Evropě. Kratom není v současné době ve Spojených státech nelegální látkou a je široce dostupný ke koupi na internetu, kde je prodáván jako doplněk stravy nebo bylinný doplněk.
Mezi uživateli kratomu, včetně těch s poruchou způsobenou užíváním opioidů, je běžné užívání více drog. To je velmi problematické, protože kratom může způsobovat interakce mezi bylinami a léky, zejména s jinými látkami, které působí na centrální nervový systém. Několik zpráv popisuje poškození jater a dokonce smrt v důsledku interakce kratomu s léky. V samostatném užití nehrozí takové riziko jako v interakci s léky či tvrdými drogy.
Nedávná studie údajů z Národního systému údajů o otravách odhalila, že toxikologická centra ve Spojených státech obdržela v letech 2011-2017 přibližně 1 800 hlášení týkajících se užívání kratomu, včetně 11 hlášení o úmrtí. Přibližně polovina těchto expozic kratomu měla za následek závažné negativní následky, které zahrnovaly záchvaty a vysoký krevní tlak. Součástí analýzy také byla kombinace užívání tvrdých drog, takže to nebyl samostatně kratom.
Léčba závislosti na kratomu
Pravidelní uživatelé mohou pociťovat touhu, jakmile ho přestanou konzumovat. Abstinenční příznaky u kratomu jsou obvykle relativně mírné a obvykle se do týdne zmírní. Pokud se však snažíte s kratomem přestat a máte vážné abstinenční problémy, neváhejte vyhledat pomoc prostřednictvím léčebného programu. Vzhledem k jeho podobnosti s opioidními drogami může být nejlepší podstoupit detoxikaci pod lékařským dohledem v odvykacím zařízení pro závislé, kde se vyškolení odborníci mohou vypořádat s případnými abstinenčními příznaky, aby zajistili vaši bezpečnost a pohodlí. Kromě toho existují další úrovně péče pro ty, kteří se chtějí léčit a řešit sociální, psychologické a behaviorální aspekty své závislosti na kratomu. Některé z těchto úrovní péče mohou zahrnovat:
Detoxikace: Detoxikace znamená, že osoba nastoupí do léčebného programu na dobu, která je nutná k úplnému a bezpečnému vyloučení zneužívané drogy z jejího systému. Detox pomáhá lidem předcházet relapsu a očistit se pod nepřetržitým lékařským dohledem.
Ústavní léčba: tento typ léčby zahrnuje řadu terapeutických intervencí navržených tak, aby řešily komplexní potřeby každého pacienta.
Ambulantní léčba: Ambulantní léčba je nesmírně užitečná a může sloužit jako mezistupeň po ústavní péči. Ambulantní péče nabízí mimořádně flexibilní možnosti léčby s různým časovým rozvrhem. Někdy je pro některé lidi nejlepší ambulantní léčba, zatímco pro jiné je nejlepší léčba ústavní. Stejně tak někteří pacienti přecházejí z ambulantní péče do péče lůžkové a naopak. Všichni pacienti však vyžadují individuální přístup k léčebnému plánu, aby dosáhli dlouhodobého zotavení ze zneužívání kratomu.
Neexistuje žádná specifická lékařská léčba závislosti na kratomu, ačkoli Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti naznačuje, že kombinace dihydrokodein-lofexidin, lék podávaný při závislosti na opioidech, může být užitečná při léčbě abstinenčních příznaků během detoxikace.
Antidepresiva, anxiolytika, protizánětlivé léky a další farmakologické látky mohou být rovněž užitečné během léčby závislosti na kratomu. Některým lidem hledajícím léčbu pomohla behaviorální terapie, ačkoli k určení účinnosti této možnosti léčby je zapotřebí dalšího výzkumu.
V programu léčby závislosti na návykových látkách s vámi mohou pracovat zdravotníci, aby porozuměli vašim komplexním potřebám při zotavování ze závislosti na jakékoli látce. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých trpí závislostí na kratomu, oslovení odborníka na léčbu závislostí vám poskytne nejlepší šanci na úspěšné zotavení.
Jaký je nejlepší způsob, jak přestat užívat kratom?
Nejlepší způsob, jak s kratomem zcela přestat, závisí na vaší jedinečné situaci. Existují různé terapeutické intervence, které mohou někomu pomoci zotavit se z problémů se zneužíváním návykových látek, jako je například ústavní léčba, ambulantní léčba, detoxikace, medikamentózní léčba (MAT), terapeutické intervence a další. Nejlepší způsob, jak určit, která úroveň péče nebo intervence pro vás bude vhodná, je však promluvit si s vaším rodinným lékařem nebo vyškoleným lékařem, který vám pomůže s léčbou.