Co to je kratom?
Mitragyna speciosa (běžně známá jako kratom, bylinný list ze stromu z čeledi Rubiaceae) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých pocházející z jihovýchodní Asie. Pochází z Kambodže, Thajska, Indonésie, Malajsie, Myanmaru a Papuy-Nové Guineje, kde se používá v bylinné medicíně přinejmenším od 19. století. V minulosti se také konzumovala žvýkáním, kouřením a jako čaj. Kratom má vlastnosti podobné opioidům a některé stimulační účinky.
Od roku 2018 jsou účinnost a bezpečnost kratomu nejasné. Ačkoli byl federálně legálním doplňkem stravy, nebyl ve Spojených státech schválen jako léčebný prostředek kvůli špatné kvalitě výzkumu. V roce 2019 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by kratom byl bezpečný nebo účinný při léčbě jakéhokoli onemocnění. Někteří lidé ho užívají ke zvládání chronické bolesti, k léčbě abstinenčních příznaků opioidů nebo k rekreačním účelům. nástup účinků obvykle začíná během pěti až deseti minut a trvá dvě až pět hodin. V České Republice je kratom stále prodáván jako sběratelský předmět a nedochází zatím k regulaci k či omezení na jeho prodej. Naopak v USA je kratom prodáván jako potravina na různých místech a jeho prodej je volný a omezen pouze pro dospělé osoby. V následujícím roce by mělo dojít k regulaci, kdy by byly přesně stanovené pravidla pro prodej kratomu.
Strom kratomu
Kratom, vědecky známý jako *Mitragyna speciosa*, je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých, který může dorůstat výšky až 25 metrů. Jeho kmen může dosahovat průměru až 0,9 metru, obvykle je rovný s hladkou a šedou vnější kůrou. Listy kratomovníku mají vejčitě okrouhlý tvar, jsou uspořádány proti sobě a jsou tmavě zelené s lesklým horním povrchem. Mohou dorůstat délky přes 14-20 cm a šířky 7-12 cm a mají 12 až 17 párů žilek.
Strom také vytváří kulovitá, sytě žlutá květenství, která vyrůstají ve shlucích po třech na koncích větví. Kališní trubka je asi 2 mm dlouhá a má pět laloků, zatímco korunní trubka měří 2,5 až 3 milimetry.
Kratom (Mitragyna speciosa) pochází z několika zemí jihovýchodní Asie včetně Thajska, Indonésie, Malajsie, Myanmaru a Papuy-Nové Guineje. Poprvé ji oficiálně popsal nizozemský koloniální botanik Pieter Korthals v roce 1839 pod názvem Stephegyne speciosa. Rostlina prošla několika přejmenováními a reklasifikacemi, až ji nakonec v roce 1859 pojmenoval a klasifikoval George Darby Haviland.
Sklizeň je založena na tom, jakou odrůdu chceme vypěstovat. Pokud se farmář rozhodně vypěstovat bílý kratom, tak sklízí listy v ranné fázi stromu. Jestliže by chtěl pak zelený kratom, tak to je již střední fáze růstu stromu, kdy listy jsou příjemně zelené a v poslední fázi máme červený kratom, který se sklízí v momentě, kdy jsou listy hnědé až červené.
(Mitragyna Speciosa, Zdroj: Wikipedia)
Chemický vzorec Kratomu a jeho účinné látky
Mitragynin a 7-hydroxymitragynin, dva alkaloidy zodpovědné hlavně za účinky kratomu, jsou selektivní a plní agonisté opioidního receptoru podtypu μ (MOR). Receptorový agonistický účinek alkaloidů kratomu je antagonizován antagonistou opioidních receptorů naloxonem. Kromě toho se na jedinečné farmakologické a behaviorální aktivitě mitragyninu podílejí také 5-HT2a a postsynaptické α2-adrenergní receptory a neuronální Ca2+ kanály. Zjednodušeně jde říci, že ty to dva alkaloidy jsou zodpovědné za efekt, který se dostává po užití kratomu.
Pravidelné užívání kratomu může vyvolat závislost. Abstinenční příznaky u lidí jsou relativně mírné a obvykle do týdne odezní. Může se objevit touha, slabost a letargie, úzkost, neklid, rinorea, myalgie, nevolnost, pocení, bolesti svalů, trhavé pohyby končetin, třes a také poruchy spánku a halucinace. Léčba může v případě potřeby zahrnovat kombinaci dihydrokodein-lofexidin, nesteroidní protizánětlivé látky, antidepresiva a/nebo anxiolytika.
Metabolismus mitragyninu u lidí probíhá prostřednictvím hydrolýzy esteru postranního řetězce, O-demetylace methoxy skupin, oxidačních a/nebo redukčních přeměn a tvorby glukuronidových a sulfátových konjugátů. Lze říci, že kratom se dobře odbourává v kratkodobém horizontu. Nějaké abstinenční příznaky se mohou projevit až po delší době (1-4 týdny).
Současná konzumace kratomu s jinými léky může vyvolat závažné nežádoucí účinky. Ve skutečnosti byly hlášeny nežádoucí lékové interakce zahrnující kratomový čaj užívaný s karisoprodolem, modafinilem, propylhexedrinem nebo Datura stramonium. Smrtelný případ ve Spojených státech se týkal směsi kratomu, fentanylu, difenhydraminu, kofeinu a morfinu prodávané jako rostlinná droga. Je třeba dbát na to, abyste kratom konzultovali se zodpovědnou osobou (lékař), který vám reálně může říci, zda-li je kratom pro vás.
První účinný alkaloid v Kratomu je Mitragynin.
(Chemický vzorec Mitragyninu, Zdroj: EMCDDA)
Druhý účinný alkaloid v Kratomu je 7-hydroxymitragynine.
(Chemický vzorec 7-hydroxymitragyninu, Zdroj: EMCDDA)