Má kratom nějaké nežádoucí účinky?
Uživatelé dávají na kratom pro zlepšení nálady a snížení únavy, ale objevují se problémy s bezpečností a otázky ohledně jeho účinnosti. Pokud čtete zprávy o zdraví nebo navštěvujete obchody s vitamíny, možná jste slyšeli o kratomu, doplňku stravy, který se prodává jako prostředek na zvýšení energie, zlepšení nálady, úlevu od bolesti a protilátku při odvykání opiátům. Pravda o kratomu je však složitější a bezpečnostní problémy spojené s jeho užíváním mohou být znepokojivé.
Kratom je bylinný extrakt, který pochází z listů stálezeleného stromu (Mitragyna speciosa) pěstovaného v jihovýchodní Asii. Listy kratomu lze žvýkat a suchý kratom lze polykat nebo vařit. Z výtažku z kratomu lze připravit tekutý přípravek. Tekutá forma se často prodává jako lék proti bolesti svalů nebo k potlačení chuti k jídlu a zastavení křečí a průjmu. Předpokládá se, že kratom působí na opioidní receptory. V nízkých dávkách působí kratom jako stimulant, díky němuž se uživatelé cítí energičtěji. Ve vyšších dávkách snižuje bolest a může vyvolat euforii. Ve velmi vysokých dávkách působí jako sedativum, takže uživatelé jsou klidní a možná i ospalí. Někteří lidé, kteří praktikují asijskou tradiční medicínu, považují kratom za náhražku opia. Někteří lidé užívají kratom, aby se vyhnuli příznakům odvykání opiátů a protože kratom lze koupit snadněji než léky na předpis.
Kratom se také užívá na hudebních festivalech a v jiných rekreačních zařízeních. Lidé, kteří kratom užívají k relaxaci, uvádějí, že díky tomu, že je na rostlinné bázi, je přirozený a bezpečný. Množství účinné látky v rostlinách kratomu se však může značně lišit, takže je obtížné odhadnout účinek dané dávky. V závislosti na tom, co se v rostlině nachází, a na zdravotním stavu uživatele může být užívání kratomu velmi nebezpečné. Tvrzení o prospěšnosti kratomu nelze hodnotit, protože chybí spolehlivé lekářské a akademické důkazy.
Nežádoucí účinky a obavy o bezpečnost
Centra pro kontrolu otrav ve Spojených státech obdržela v letech 2011 až 2017 přibližně 1 800 hlášení týkajících se užívání kratomu, včetně hlášení o úmrtí. Přibližně polovina těchto expozic měla za následek závažné negativní následky, jako jsou záchvaty a vysoký krevní tlak. Pět ze sedmi kojenců, u nichž bylo hlášeno vystavení kratomu, prodělalo abstinenční příznaky. Kratom byl klasifikován jako pravděpodobně nebezpečný při perorálním užívání. Samozřejmě tyto data ve srovnání s alkoholem či tvrdými drogami jsou zanedbatelné, ale je potřeba dbát na to, že i toto se může stát, a proto apelujeme na každého, ať si hlídá doporučené a zdravé dávkování.
Kratom má řadu známých nežádoucích účinků, mezi které patří:
- Úbytek hmotnosti
- Sucho v ústech
- Zimnice, nevolnost a zvracení
- Změny moči a zácpa
- Poškození jater
- Bolest svalů
- Závratě
- Ospalost
- Nervozita
Kratom účinkuje po pěti až deseti minutách a jeho účinky trvají dvě až pět hodin. Účinky kratomu sílí se zvyšujícím se množstvím užitého přípravku. U zvířat se kratom jeví jako účinnější než morfin. Byla zaznamenána expozice kratomu u kojence, kterého kojila matka užívající kratom. K mnoha problémům, které se objevují u léků proti bolesti, dochází při užívání těchto léků ve vysokých dávkách nebo po dlouhou dobu. Není přesně známo, jaké množství kratomu je pro člověka toxické, ale stejně jako u léků proti bolesti a rekreačních drog je možné se kratomem předávkovat.
Výzkumy ukazují málo výsledků
Kdysi se někteří vědci domnívali, že kratom může být bezpečnou alternativou opioidů a jiných léků proti bolesti na předpis. Studie o účincích kratomu však zjistily mnoho bezpečnostních problémů , kde na druhé straně stojí mnoho přínosů. Bylo hlášeno, že kratom při užívání s léky na předpis způsobuje abnormální funkce mozku. Pokud k tomu dojde, může se objevit silná bolest hlavy či zmatenost.
Ve studii testující kratom jako léčbu příznaků odvykání od opioidů lidé, kteří kratom užívali déle než šest měsíců, hlásili abstinenční příznaky podobné těm, které se objevují po užívání opioidů. Také lidé, kteří kratom užívají, po něm mohou začít toužit a vyžadovat léčbu podávanou při závislosti na opioidech, jako je naloxon (Narcan) a buprenorfin (Buprenex). Kratom také nepříznivě ovlivňuje vývoj kojenců. Při užívání kratomu během těhotenství se může narodit dítě s abstinenčními příznaky, které vyžadují léčbu.
Kromě toho mohou být látky, které jsou vyrobeny z kratomu, kontaminovány bakteriemi salmonely. Od dubna 2018 onemocnělo salmonelou po užití kratomu více než 130 lidí ve 38 státech. Otrava salmonelou může být smrtelná a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv spojil více než 35 úmrtí s kratomem kontaminovaným salmonelou. Kontaminace salmonelou nemá žádné zjevné příznaky, takže nejlepším způsobem, jak se vyhnout onemocnění, je vyhnout se výrobkům, které ji mohou obsahovat. Každý prodejce kratomu by měl testovat každou šarži na salmonelu, plísně a těžké kovy, které by mohly být škodlivé pro lidský organismus. Podívejte se na seznam ověřených prodejců, kde máte jistotu, že se nic takového stát nemůže.